Poradíme vám, jak vybrat správný poklop


Připravili jsme pro vás přehledný a velmi stručný návod, jak vybrat vhodný poklop. Pročtěte si následující řádky a vyberte vybavení, přesně podle vašich potřeb. A pokud si i po přečtení návodu nebudete vědět rady, kontaktujte nás! Velice rádi vám s výběrem pomůžeme.

Jedním ze základních kritérií výběru poklopu je jeho místo použití, respektive zatížení, které určuje norma EN 124. Podle této normy jsou poklopy testovány a rozdělovány na 6 skupin zatížení neboli přesných míst určení. Vyberte si tedy třídu dle svých požadavků a následně přejděte k volbě poklopu podle materiálu.

Poklopy podle místa určení

Třída zatížení A15 Na plochy používané výhradně chodci a cyklisty.
Třída zatížení B125 Na chodníky, pěší zóny, obytné zóny, plochy pro parkování a stání osobních automobilů v patrech.
Třída zatížení C250 Na tokové mříže, které zasahují maximálně 50 cm do vozovky a 20 cm do chodníku.
Třída zatížení D400 Vozovky pozemních komunikací, zpevněné krajnice, nebo parkovací plochy, které jsou přístupné všem typům silničních vozidel.
Třída zatížení E600 Na plochy vystavené vysokému zatížení kol, například zařízení v docích.
Třída zatížení F900 Pro plochy vystavené zvláště vysokému zatížení kol, např. provozní letištní plochy.

Samostatnou kapitolou jsou poklopy k bazénům, ČOV a čerpacím stanicím. Přečtěte si, jaké poklopy jsou v těchto případech vhodné.

Poklopy podle typu materiálu

Jakmile se utvrdíte v zařazení poklopu do zátěžové třídy, dalším kritériem je výběr správného materiálu. Každý materiál je totiž vhodný pro jiné využití. Na výběr máte z litiny, respektive kombinace litiny a betonu, ocelového plechu a kompozitních materiálů.

1. Tvárná litina

Potřebujete-li atypický poklop, pošlete výkres nebo nafoťte šachtu a sdělte nám, co od poklopu požadujete.

Jedním z nejklasičtějších materiálů je litina, dříve preferovanou šedou litinu dnes nahrazuje litina tvárná. Rozdílem obou typů litin je struktura uhlíku, od toho se odvíjí nejen mechanické vlastnosti výrobu, ale hlavně potřebná hmotnost a tím pádem i cena. Velmi oblíbenými poklopy do vozovek je kombinace litiny a betonu, tzv. BEGU.

  • Výhody: Nejrozšířenější typ poklopu na vozovky, nízká cena, snadná dostupnost.
  • Nevýhody: Nevýhodou těchto poklopů je jejich hmotnost a po čase i koroze.
  • Uplatnění: Silnice, dálnice, městské komunikace.

2. Ocelový plech, nerez

Další materiál používaným pro poklopy je ocelový plech ať už hladký nebo s protiskluzovým povrchem, čili nerez s nejrůznějšími povrchovými úpravami. Tyto poklopy vždy vycházejí ze standardního certifikovaného typu a jsou upravovány podle vašich potřeb. Nejedná se o odlitek, ale o zakázkovou práci. U těchto poklopů se tudíž umíme nejvíce přizpůsobit potřebám zákazníka.

  • Výhody: Poklopy v provedení přizpůsobeném požadavkům zákazníka (s ohledem na design nebo požadovanou funkci).
  • Nevýhody: Tyto poklopy jsou často jen na objednávku (nejsou skladem).
  • Uplatnění: ČOV, domácí čerpací stanice, studny, bazénové poklopy.

3. Plastové a kompozitní poklopy

Poklopy plastové jsou v dnešní době čím dál tím více nahrazovány poklopy kompozitními. Jedná se o poklopy z kompozitní směsi, která svými vlastnostmi v mnohém předčí poklopy plastové. Hlavní argument proč zvolit tento poklop je, že nebývají terčem vandalů a zlodějů.

Poklopy mají navíc atest na pitnou vodu. Nevyluhují tedy žádné nežádoucí látky a mohou být v přímém kontaktu s pitnou vodou. Kompozitní poklopy také nepotřebují žádné další povrchové úpravy. Kompozitní poklopy z naší nabídky – Globex.

Pozor na kondenzaci vody! Nežádoucím problémům zabráníte šachtovým poklopem

Zhruba každý desátý poklop by měl být odvětrávaný (pokud hovoříme o kanalizaci kvůli hromadění plynu). V České republice však není tato praxe z různých důvodů dodržována. Budeme se proto věnovat šachtovým poklopům.

Pokud je ocelový poklop umístěný v exteriéru, nesmí se zapomínat na přirozenou kondenzaci vody. Rozhodně proto nepožadujte vodotěsný poklop, pokud nemáte zajištěnou dostatečnou cirkulaci vzduchu v šachtě. V opačném případě vám, i přes několikeré těsnění, hrozí nemalé zatopení šachty vodou. Obecně tedy doporučujeme zajistit cirkulaci vzduchu v šachtě a poklop zateplit. A to buď volbou poklopu s komínkem (ventilační hlavicí) nebo jinak odvětrávanou šachtou.

Ne vždy lze na poklop umístit ventilační komínek (například, když má být poklop ve vozovce). S takovou situací vám však rádi poradíme. Kontaktujte nás na telefonním čísle 77 66 88 35.

Poklopy k bazénům, ČOV a domovním čerpacím stanicím

Chcete mít na zahradě bazén? Potom se zamyslete nad vhodným poklopem do šachty s bazénovou technologií. Za nás doporučujeme jednoznačně poklop z mořeného nerezu, který bude zateplený a zajistí potřebnou vodotěsnost.

Chcete poradit s výběrem? Kontaktujte nás a my se vám budeme obratem věnovat

Poločky označené (*) jsou povinné.

Podmínky užití

Tato webová stránka je autorské dílo chráněné zákonem a lze je užít pouze v souladu se zákonem č. 121/2000 Sb., autorský zákon. Zaznamenávat, kopírovat či jinak rozmnožovat a napodobovat toto dílo pro jinou než osobní potřebu fyzické osoby, a to osobní potřebu, jejímž účelem zároveň není získání hospodářského či obchodního prospěchu, se zakazuje.